1. Úvod
  2. Posilňovanie a rehabilitácia
  3. Rehabilitácia a prevencia
Rehabilitácia a prevencia

Kedy používať Powerball pre rehabilitáciu

 

Powerball precvičuje svaly ruky a zápästia veľmi špecifickým spôsobom. Okrem efektu posilnenia je dôležitý aj efekt samotného pretiahnutia svalových partií, ktoré sú často zanedbávané.

 

S ohľadom na ďalšie dôsledky plynúce zo zanedbávania je používanie Powerballu dôležité hlavne v odboroch, kde dochádza k jednostrannému zaťažovaniu rúk. Dobrým príkladom sú všetci, ktorí pracujú s klávesnicou a myšou. Práve tu by sa malo pravidelné točenie Powerballu stať rutinou.

 

Ak trpíte niektorým z týchto problémov:

  • syndróm karpálneho tunela
  • ochorenie z opakovaného prepätia (RSI)
  • tenisový lakeť
  • zranenie zápästia

 

pomôže vám Powerball.

 

Powerball prináša fantastické výsledky pri problémoch spôsobených jednostranným zaťažením niektorých svalov ruky. Obzvlášť sa to týka ľudí pracujúcich s počítačom, hudobníkov a športovcov. Pri problémoch cvičte s Powerballom 5 - 7 minút každodenne a čoskoro zistíte, že problémy ustupujú.

 

Dôležité je, že Powerball pôsobí bez rázov a navyše v širokom spektre odporu, čo umožňuje plynulé zaťaženie svalov podľa aktuálnej kondície.

 

Viete, čo je syndróm karpálneho tunela?

Karpálny tunel je priestor v oblasti zápästia (z dlaňovej strany) medzi zápästnými kostičkami a väzivom. Prechádzajú ním do ruky šľachy a nervy. Ak je stlačený, jedná sa o syndróm karpálneho tunela. Ochorenie sa prejavuje bolesťou, necitlivosťou, brnením v oblasti ruky. Ruka stráca schopnosť jemnej motoriky, v krajnom prípade môže úplne ochrnúť. Liečba veľmi často končí chirurgickou operáciou (preťatím tuhého väzu a uvoľnením nervu), časť postihnutých sa musí vyrovnať s trvalými následkami.

 

Viete, čo je RSI syndróm?

Názov pochádza z anglického Repetitive Strain Injury (RSI), čo v preklade znamená opakované zranenie z napätia. Opakované drobné pohyby pri práci na počítači sú totiž umožnené vďaka sťahovaniu a uvoľňovaniu svalov, ktoré sú na kosti upnuté pomocou šliach. Šľachy a ich obaly sa môžu pri tejto častej záťaži zapáliť - najčastejšie k tomu dochádza na rukách, na zápästiach, ale časté je i postihnutie lakťov či ramien. Ochorenie sa prejavuje v rôznych častiach tela, predovšetkým bolesťami v prstoch, rukách, zápästiach, celých horných končatinách, ramenách a krčnej chrbtici. Sú sprevádzané opuchmi, zvýšenou citlivosťou na dotyk alebo naopak znecitlivením, mravčením, uzlinami tvoriacimi sa na úponoch šliach, svalovou slabosťou, kŕčmi a obmedzením pohybu kĺbov. Pomáha oddych, rehabilitácia, masáže, cvičenie alebo používanie špeciálnych pomôcok. Lieky na bolesť - pokiaľ si ich človek naordinuje sám, nie sú riešením. Len skyjú príznaky, avšak neriešia príčinu bolesti a následky sú potom horšie.